  • Mfr # TR-50228-10
  • Zoro # G5234302
/ea
Key Features
Delay Function
On Delay
Number of Delay Functions
1
Minimum Time Setting
1.8 sec
Maximum Time Setting
180 sec
Base Shape
Octal
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
TR-50228-10
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Height - Relay
3.1 in
Overall Depth
3.5 in
Body Depth
2.9 in
Body Height
1.7 in
Body Width
2.3 in
Details
Item
Single Function Time Delay Relay
Delay Function
On Delay
Number of Delay Functions
1
Minimum Time Setting
1.8 sec
Maximum Time Setting
180 sec
Base Shape
Octal
Number of Pins
8
Coil Voltage
24V AC/DC
Current Rating
10 A
Contact Form
DPDT
Contact Rating (AC)
10 A @ 240V AC
Contact Rating (DC)
10 A @ 30V
Coil Rating
2VA
Socket
1EGP3, 1EGP5, 5X852
Socket Code
A
Contact Amp Rating (Resistive)
10A
Contact Material
Silver Nickel
Electrical Connection
Socket
Status Indicator
None
Operating Functions
Adjustment Method
Potentiometer
Standards
CE Certified, CSA Certified, UL Listed, UL Socket
Input Voltage
24V AC/DC
Adjustment Interface
Analog
IP Rating
IP20
Minimum Operating Temperature
-18 Degrees F
Maximum Operating Temperature
122 Degrees F
Mounting Style
Plug-In
Electrical Operating Durability
Mechanical Operating Durability
Power Consumption
2 VA
Frequency
50/60 Hz
Operating Time Accuracy
+0% -50% (Minimum Setting (Adjustable)), +2% 50ms (Fixed), +5% -0% (Maximum Setting (Adjustable))
Reset Method
Time-Limit Reset
Sealing
Enclosed
Mount
Plug-in
Output Contacts
10A @ 240V AC, 8A @ 28V DC, 1/2HP @ 240V AC, 1/4HP @ 120V AC, B300 & R300
Voltage Tolerance
AC Operation: +10/-15% of nominal at 50/60 Hz.; DC Operation: +10/-15% of nominal.
Load (Burden)
Repeat Accuracy (Constant Voltage & Temperature)
+1% or 50ms, whichever is greater
Maximum Setting (Adjustable)
+5%, -0%;
Timing Range
1.8 - 180 seconds
Enclosure Style
Plug-in case utilizing industry-standard 8 or 11 pin octal sockets
Minimum Setting (Adjustable)
+0%, -50%.
Reset Time
0.1 Seconds
Temperature
-28°to 65°C (-18°to 149°F)
Life
Mechanical: 2,000,000 operations; Full Load: 100,000 operations
Fixed
+2% or 100ms, whichever is greater
Timing Adjustment
Analog
Control Voltage
24V AC/DC
Description
Single Function Time Delay Relay, Adjustment Method Potentiometer, Base Shape Octal, Coil Voltage 24V AC/DC, Contact Form DPDT, Contact Rating (AC) 10 A @ 240V, Contact Rating (DC) 10 A @ 30V, Current Rating 10 A, Number of Delay Functions 1, Delay Function On Delay, Electrical Connection Socket, Flat Pin Width Not Applicable, IP Rating IP20, Input Voltage 24V AC/DC, Minimum Time Setting 1.8 sec, Maximum Time Setting 180 sec, Number of Pins 8, Sealing Enclosed, Mounting Style Plug-In