Hydraulic Filter, replaces NATIONAL FILTERS REP19011520GV, Return Line, 25 micron, Outside-In
  • Mfr # MF0578457
  • Zoro # G3005288
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Micron Rating
25
Replaces OEM Brand
NATIONAL FILTERS
Replaces OEM Part
REP19011520GV
Filter Style
Return Line
Filter Rating (Microns)
25
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
MF0578457
Country of Origin
Canada
Dimensions
Height
15.16
Details
Item
Hydraulic Filter
Micron Rating
Replaces OEM Brand
NATIONAL FILTERS
Replaces OEM Part
REP19011520GV
Filter Style
Return Line
Filter Rating (Microns)
Flow Direction
Outside-In
Application
Filtration
Weight
5.7
Product Media
Glass
Beta Ratio 1
200/20.7
Beta Ration 2
Seal Type
Viton
OD Top
5.59
OD Bottom
5.59
Collapse Pressure
435
ID Top
3.7
ID Bottom
3.7
OEM Replacement Brand
Filter Type
Description
Main Filter MF0612607 replaces OEM REP19011520GV by NATIONAL FILTERS and is compatible in fit, form and function.Filter Technical Specifications Product Media: Glass Micron Rating: 25 Seal Type: Viton Height: 15.2in OD Top: 5.591in OD Bottom: 5.591in ID Top: 3.701in ID_Bottom: 3.701inAll of our elements are manufactured according to ISO specifications, including: ISO 16889, Clean DP (low and high visc) - ISO 3968, Fluid compatibility - ISO 2943, Flow fatigue resistance - ISO 3724, Dirt capacity - ISO 16889, Collapse pressure - ISO 2941All items marked "Replacement" or "Interchange" are not affiliated with the original manufacture where names and part numbers are for cross reference only. All trademarks are trademarks of their respective owners. Reference is made to the OEM solely to identify the compatibility of Main Filter Inc filter with the OEM filter.Images may be a general representations of products