Hydraulic Filter, replaces NATIONAL FILTERS RFC720183GBW, Return Line, 3 micron, Inside-Out
  • Mfr # MF0063492
  • Zoro # G3020566
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Micron Rating
3
Replaces OEM Brand
NATIONAL FILTERS
Filter Style
Return Line
Filter Rating (Microns)
3
Flow Direction
Inside-Out
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
MF0063492
Country of Origin
Canada
Dimensions
Height
18.3
Details
Item
Hydraulic Filter
Micron Rating
Replaces OEM Brand
NATIONAL FILTERS
Replaces OEM Part
RFC720183GBW
Filter Style
Return Line
Filter Rating (Microns)
Flow Direction
Inside-Out
Application
Filtration
Weight
2.9
Product Media
Glass
Beta Ratio 1
200/3
Beta Ration 2
1000/4.5
Seal Type
Buna
OD Top
4.17
OD Bottom
4.17
Collapse Pressure
145
ID Top
2.84
ID Bottom
0.41
OEM Replacement Brand
Filter Type
Description
Main Filter MF0610087 replaces OEM RFC720183GBW by NATIONAL FILTERS and is compatible in fit, form and function.Filter Technical Specifications Product Media: Glass Micron Rating: 3 Seal Type: Buna Height: 18.3in OD Top: 4.173in OD Bottom: 4.173in ID Top: 2.835in ID_Bottom: 0.409inAll of our elements are manufactured according to ISO specifications, including: ISO 16889, Clean DP (low and high visc) - ISO 3968, Fluid compatibility - ISO 2943, Flow fatigue resistance - ISO 3724, Dirt capacity - ISO 16889, Collapse pressure - ISO 2941All items marked "Replacement" or "Interchange" are not affiliated with the original manufacture where names and part numbers are for cross reference only. All trademarks are trademarks of their respective owners. Reference is made to the OEM solely to identify the compatibility of Main Filter Inc filter with the OEM filter.Images may be a general representations of products