Hydraulic Filter, replaces NATIONAL FILTERS RPL26183625PBW, Return Line, 25 micron, Outside-In
  • Mfr # MF0062692
  • Zoro # G2953436
Micron Rating
25
Filter Media
Cellulose
Filter Rating (Microns)
25
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
MF0062692
Replaces OEM Part
RPL26183625PBW
Filter Media
Cellulose
Weight
6.6
Product Media
Beta Ratio 1
44252
Collapse Pressure
58
Description
Main Filter MF0609294 replaces OEM RPL26183625PBW by NATIONAL FILTERS and is compatible in fit, form and function.Filter Technical Specifications Product Media: Cellulose Micron Rating: 25 Seal Type: Buna Height: 35.82in OD Top: 6.083in OD Bottom: 6.083in ID Top: 2.618in ID_Bottom: 2.618inAll of our elements are manufactured according to ISO specifications, including: ISO 16889, Clean DP (low and high visc) - ISO 3968, Fluid compatibility - ISO 2943, Flow fatigue resistance - ISO 3724, Dirt capacity - ISO 16889, Collapse pressure - ISO 2941All items marked "Replacement" or "Interchange" are not affiliated with the original manufacture where names and part numbers are for cross reference only. All trademarks are trademarks of their respective owners. Reference is made to the OEM solely to identify the compatibility of Main Filter Inc filter with the OEM filter.Images may be a general representations of products