Hydraulic Filter, replaces NATIONAL FILTERS RPL2618363PWBW, Return Line, 3 micron, Outside-In
  • Mfr # MF0509378
  • Zoro # G2964590
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Micron Rating
3
Replaces OEM Brand
NATIONAL FILTERS
Replaces OEM Part
RPL2618363PWBW
Filter Media
Cellulose/Water Removal
Filter Style
Return Line
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
MF0509378
Country of Origin
Canada
Dimensions
Height
35.79
Details
Item
Hydraulic Filter
Micron Rating
3
Replaces OEM Brand
NATIONAL FILTERS
Replaces OEM Part
RPL2618363PWBW
Filter Media
Cellulose/Water Removal
Filter Style
Return Line
Filter Rating (Microns)
Flow Direction
Outside-In
Application
Filtration
Weight
7
Product Media
Beta Ratio 1
44230
Seal Type
Buna
OD Top
5.98
OD Bottom
5.98
Collapse Pressure
73
ID Top
2.62
ID Bottom
2.62
OEM Replacement Brand
Description
Main Filter MF0609296 replaces OEM RPL2618363PWBW by NATIONAL FILTERS and is compatible in fit, form and function.Filter Technical Specifications Product Media: Cellulose/Water Removal Micron Rating: 3 Seal Type: Buna Height: 35.82in OD Top: 6.083in OD Bottom: 6.083in ID Top: 2.618in ID_Bottom: 2.618inAll of our elements are manufactured according to ISO specifications, including: ISO 16889, Clean DP (low and high visc) - ISO 3968, Fluid compatibility - ISO 2943, Flow fatigue resistance - ISO 3724, Dirt capacity - ISO 16889, Collapse pressure - ISO 2941All items marked "Replacement" or "Interchange" are not affiliated with the original manufacture where names and part numbers are for cross reference only. All trademarks are trademarks of their respective owners. Reference is made to the OEM solely to identify the compatibility of Main Filter Inc filter with the OEM filter.Images may be a general representations of products