Hydraulic Filter, replaces NATIONAL FILTERS RPL2618365PWBW, Return Line, 5 micron, Outside-In
  • Mfr # MF0357560
  • Zoro # G2966252
Micron Rating
5
Replaces OEM Part
RPL2618365PWBW
Filter Media
Cellulose/Water Removal
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
MF0357560
Micron Rating
5
Replaces OEM Part
RPL2618365PWBW
Filter Media
Cellulose/Water Removal
Weight
7
Product Media
Beta Ratio 1
44232
Collapse Pressure
73
Description
Main Filter MF0609297 replaces OEM RPL2618365PWBW by NATIONAL FILTERS and is compatible in fit, form and function.Filter Technical Specifications Product Media: Cellulose/Water Removal Micron Rating: 5 Seal Type: Buna Height: 35.82in OD Top: 6.083in OD Bottom: 6.083in ID Top: 2.618in ID_Bottom: 2.618inAll of our elements are manufactured according to ISO specifications, including: ISO 16889, Clean DP (low and high visc) - ISO 3968, Fluid compatibility - ISO 2943, Flow fatigue resistance - ISO 3724, Dirt capacity - ISO 16889, Collapse pressure - ISO 2941All items marked "Replacement" or "Interchange" are not affiliated with the original manufacture where names and part numbers are for cross reference only. All trademarks are trademarks of their respective owners. Reference is made to the OEM solely to identify the compatibility of Main Filter Inc filter with the OEM filter.Images may be a general representations of products