Hydraulic Filter, replaces REXROTH 11400H20XLA000M, Return Line, 25 micron, Outside-In
  • Mfr # MF0065143
  • Zoro # G8417887
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Micron Rating
25
Replaces OEM Brand
REXROTH
Filter Style
Return Line
Filter Rating (Microns)
25
Flow Direction
Outside-In
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
MF0065143
Country of Origin
Canada
Dimensions
Height
19.94
Details
Item
Hydraulic Filter
Micron Rating
Replaces OEM Brand
REXROTH
Replaces OEM Part
11400H20XLA000M
Filter Style
Return Line
Filter Rating (Microns)
Flow Direction
Outside-In
Application
Filtration
Weight
6.6
Product Media
Glass
Beta Ratio 1
200/20.7
Beta Ration 2
Seal Type
Buna
OD Top
5.59
OD Bottom
5.59
Collapse Pressure
435
ID Top
3.7
ID Bottom
3.7
OEM Replacement Brand
Filter Type
Description
Main Filter MF0591282 replaces OEM 11400H20XLA000M by REXROTH and is compatible in fit, form and function.Filter Technical Specifications Product Media: Glass Micron Rating: 25 Seal Type: Buna Height: 20in OD Top: 5.591in OD Bottom: 5.591in ID Top: 3.701in ID_Bottom: 3.701inAll of our elements are manufactured according to ISO specifications, including: ISO 16889, Clean DP (low and high visc) - ISO 3968, Fluid compatibility - ISO 2943, Flow fatigue resistance - ISO 3724, Dirt capacity - ISO 16889, Collapse pressure - ISO 2941All items marked "Replacement" or "Interchange" are not affiliated with the original manufacture where names and part numbers are for cross reference only. All trademarks are trademarks of their respective owners. Reference is made to the OEM solely to identify the compatibility of Main Filter Inc filter with the OEM filter.Images may be a general representations of products