  • Mfr # HM1214CX
  • Zoro # G1993595
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Demolition Tool Product Grouping
Demolition Hammer Kits
Amps
14.0 A
Blows per Minute
950 to 1900
Drive System
SDS Max
Handle Type
D-Handle
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
HM1214CX
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Tool Length
27 1/2 in
Details
Item
Demolition Hammer Kit
Demolition Hammer Kits
Amps
14.0 A
Blows per Minute
950 to 1900
Drive System
SDS Max
Handle Type
D-Handle
Impact Energy
19.0 ft-lb
Corded/Cordless
Corded
Corded/Banded
Corded
Voltage
120V AC
Features
Automatic Brush Cut-Out System, Electronic Variable Speed Adjusting Dial
Tool Weight
27.0 lb
Includes
1 in SDS Plus Rotary Hammer Drill, Side Handle, 2 in Bull Point Chisel, Grease Vessel, Carrying Case
Description
Demolition Hammer Kit, Handle Type D-Handle, Impact Energy 19.0 ft-lb, Tool Weight 27.0 lb, Voltage 120V AC, Blows per Minute 950 to 1900, Tool Length 27 1/2 in