  • Zoro # G8180359
/ea
Key Features
Cutting Width
18 in
Drive Type
Self-Propelled
Voltage
36 V
Run Time
Not Rated
Battery Type
Lithium-Ion
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
XML06Z
Zoro #
G8180359
UPC #
Country of Origin
China
Dimensions
Cutting Width
18 in
Cutting Height
1 1/4 in to 4 in
Cutting Height Adjustment
Single-Point
Recommended Yard Size - Minimum
Not Rated
Maximum Cutting Height
4 in
Recommended Yard Size - Maximum
Minimum Cutting Height
1 1/4 in
Details
Item
Battery-Powered Lawn Mower
Drive Type
Self-Propelled
Voltage
36 V
Run Time
Battery Type
Lithium-Ion
Included Charger
No
Discharge
Mulch or Bag
Handle Type
Adjustable
Handle
Soft Grip Handle
Battery Voltage
18 V
Includes
Grass Collection Bag, Mulch Plug, Lock Key
Product Type
Cordless Lawn Mower
Discharge Location
Bag, Mulch
Power Source
Cordless
Number of Batteries to Operate
2
Speed Settings
Variable
Equivalent Gas Engine Displacement
Tool Series
LXT(R) Series
Motor Type
Brushless
Deck Material
Steel
Drivetrain
Rear-Wheel Drive
Sound Level
Battery Platform
LXT(R)
Description
Battery-Powered Lawn Mower, Drive Type Self-Propelled, Battery Platform LXT(R), Cutting Width 18 in, Deck Material Steel, Discharge Location Bag, Mulch, Speed Settings Variable, Drivetrain Rear-Wheel Drive, Sound Level Not Rated, Run Time Not Rated, Recommended Yard Size - Maximum Not Rated, Recommended Yard Size - Minimum Not Rated, Cutting Height Adjustment Single-Point, Number of Batteries to Operate 2, Number of Batteries Included Not Applicable, Number of Chargers Included Not Applicable