  • Mfr # LS1219LX
  • Zoro # G4549734
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Power Source
Corded
Blade Dia.
12 in
Max. Blade Speed
3,200 RPM
Arbor Size
1 in
Voltage
120 V AC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
LS1219LX
Country of Origin
China
Dimensions
Blade Dia.
12 in
Arbor Size
1 in
Cord Length
8.2 ft
Width
26 1/8 in
Length
35 1/4 in
Height
Max. Cut Depth @ 0 Deg. Bevel
15 in
Max. Cut Width @ 45 Deg. Miter
3 5/8 in
Max. Cut Width @ 0 Deg. Miter
3 5/8 in
Max. Cut Depth @ 45 Deg. Bevel
Overall Height
Cutting Depth at 0 Degrees - Maximum
15 in
Overall Width
Cutting Depth at 45 Degrees - Maximum
Overall Length
Cutting Width at 0 Degrees - Miter - Maximum
Cutting Width at 45 Degrees - Miter - Maximum
Blade Diameter
12 in
Details
Item
Miter Saw
Power Source
Corded
Max. Blade Speed
3,200 RPM
Voltage
120 V AC
Current
15 A
Miter Angle Range
60 Degrees Left and 60 Degrees Right
Bevel Angle Range
48 Degrees Left to 48 Degrees Right
Sliding
Sliding
Bevel
Yes
Features
Includes
Dust Bag, Hex Wrench, Stand
Tool Weight
65 lb
Blade Type
60T
Bevel Stops
0 Degrees , 15 Degrees , 22.5 Degrees , 31.6 Degrees , 45 Degrees , 60 Degrees
Plug Type
Two-Prong
Miter Angle - Right
60 Degrees
Bevel Angle - Left
45 Degrees
Teeth per Inch
60T
Bevel Angle - Right
45 Degrees
Blade Speed - Maximum
Miter Tilt Direction
Left, Right
Miter Angle - Left
60 Degrees
Frequency
50/60 Hz
Bevel Tilt Direction
Left, Right
Description
Miter Saw, Power Source Corded, Blade Dia. 12 in, Max. Blade Speed 3,200 RPM, Current 15 A, Arbor Size 1 in, Bevel Angle Range 48 Degrees Left to 48 Degrees Right, Bevel Stops 0 Degrees , 15 Degrees , 22.5 Degrees , 31.6 Degrees , 45 Degrees , 60 Degrees , Max. Cut Depth @ 0 Deg. Bevel 15 in, Max. Cut Depth @ 45 Deg. Bevel 10 1/2 in, Miter Angle Range 60 Degrees Left and 60 Degrees Right, Max. Cut Width @ 0 Deg. Miter 3 5/8 in, Max. Cut Width @ 45 Deg. Miter 3 5/8 in, Sliding Sliding