  • Mfr # 10-0475-005S
  • Zoro # G4428487
/ea
Key Features
Length
831 ft
Material
Galvanized Annealed Wire
Wire Diameter
0.048 in
Baling Wire Type
Spool
Gauge
18 ga.
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
10-0475-005S
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Length
831 ft
Wire Diameter
0.048 in
Diameter
0.0475 in
Details
Item
Baling Wire
Material
Galvanized Annealed Wire
Baling Wire Type
Spool
Gauge
18 ga.
Weight
5 lb.
Finish
Bare Wire
Package Type
Tensile Strength
75,000 psi
Color
Silver
Wire Finish
Bare Wire
ASTM Number
A641
Wire Gauge
Description
Baling Wire, Baling Wire Type Spool, Wire Finish Galvanized Annealed, Wire Gauge 18 ga, Wire Diameter 0.048 in, Length 831 ft, Material Galvanized Annealed Wire