  • Mfr # 08-0348-005S
  • Zoro # G4430501
/ea
Key Features
Length
1,548 ft
Material
Black Annealed Wire
Wire Diameter
0.035 in
Baling Wire Type
Spool
Package Type
Spool
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
08-0348-005S
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Length
1,548 ft
Wire Diameter
0.035 in
Diameter
0.0348 in
Details
Item
Baling Wire
Material
Black Annealed Wire
Baling Wire Type
Package Type
Gauge
20 ga.
Weight
5 lb.
Finish
Bare Wire
Tensile Strength
60,000 psi
Color
Black
ASTM Number
A853
Wire Finish
Bare Wire
Wire Gauge
20 ga
Description
Baling Wire, Baling Wire Type Spool, Wire Finish Annealed, Wire Gauge 20 ga, Wire Diameter 0.035 in, Length 1,548 ft, Material Black Annealed Wire