  • Mfr # 1020T-HUB14MM
  • Zoro # G516388415
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Bore Type
Round with Keyway
Coupling Size
1020T
Application
Turbine or Engine-Driven Motors
Keyway Depth
2 5/16 mm
Features
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
1020T-HUB14MM
Country of Origin
United States
Dimensions
Coupling Size
1020T
Keyway Depth
2 5/16 mm
Outside Diameter
2.29 in
Keyway Width
5 mm
Screw Thread Size
#6-32
Bore Diameter
14 mm
Length through Bore
1 7/8 in
Details
Bore Type
Round with Keyway
Item
BLUE-FLEX GRID CPLG HUB BS METRIC - 1130T GRID AND BELOW
Application
Features
Resistance Properties
Chemical Resistant
Set Screw Location
Keyway
For Misalignment Type
Angular, Parallel
System of Measurement
Metric
Minimum Operating Temperature
0 Degrees F
Included Screws
(2) Set Screws
Maximum Speed
3,600 RPM
Maximum Torque
460 in-lb
Number of Locking Screws
2
Description
BLUE-FLEX GRID CPLG HUB BS METRIC - 1130T GRID AND BELOW, System of Measurement Metric, Screw Thread Size #6-32, Outside Diameter 2.29 in, Features Progressive Contact Between the Curved Profile of the Hub Teeth and the Flexible Grid Makes it Possible to Absorb Impact Energy by Spreading it Out, Reducing the Magnitude of the Peak Loads, Reduces Vibration and Absorbs Shock Loads to Driven and Driving Power Transmitting Equipment Components, Maximum Torque 460 in-lb