  • Mfr # 1020T-HUB22MM
  • Zoro # G016389011
Keyway Depth
2 13/16 mm
Maximum Torque
460 in-lb
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
1020T-HUB22MM
Keyway Depth
2 13/16 mm
Keyway Width
6 mm
Outside Diameter
2.29 in
Bore Diameter
22 mm
Maximum Torque
460 in-lb
Description
BLUE-FLEX GRID CPLG HUB BS METRIC - 1130T GRID AND BELOW, System of Measurement Metric, Screw Thread Size #6-32, Outside Diameter 2.29 in, Features Progressive Contact Between the Curved Profile of the Hub Teeth and the Flexible Grid Makes it Possible to Absorb Impact Energy by Spreading it Out, Reducing the Magnitude of the Peak Loads, Reduces Vibration and Absorbs Shock Loads to Driven and Driving Power Transmitting Equipment Components, Maximum Torque 460 in-lb