  • Mfr # 1040T-HUB25MM
  • Zoro # G916389395
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Bore Type
Round with Keyway
Minimum Operating Temperature
0 Degrees F
Set Screw Location
Keyway
Keyway Width
8 mm
Maximum Torque
2,200 in-lb
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
1040T-HUB25MM
Country of Origin
United States
Dimensions
Keyway Width
8 mm
Length through Bore
2 in
Coupling Size
1040T
Bore Diameter
25 mm
Keyway Depth
3 5/16 mm
Screw Thread Size
#10-24
Hub Body Length
1.62 in
Details
Bore Type
Round with Keyway
Item
BLUE-FLEX GRID CPLG HUB BS METRIC - 1130T GRID AND BELOW
Minimum Operating Temperature
0 Degrees F
Set Screw Location
Keyway
Maximum Torque
2,200 in-lb
Number of Locking Screws
2
For Misalignment Type
Angular, Parallel
System of Measurement
Metric
Resistance Properties
Chemical Resistant
Bushing Bore Range
1/2 to 1 1/8 in
Maximum Speed
3,600 RPM
Included Screws
(2) Set Screws
Features
Application
Turbine or Engine-Driven Motors
Description
BLUE-FLEX GRID CPLG HUB BS METRIC - 1130T GRID AND BELOW, System of Measurement Metric, Screw Thread Size #10-24, Outside Diameter 2.97 in, Features Progressive Contact Between the Curved Profile of the Hub Teeth and the Flexible Grid Makes it Possible to Absorb Impact Energy by Spreading it Out, Reducing the Magnitude of the Peak Loads, Reduces Vibration and Absorbs Shock Loads to Driven and Driving Power Transmitting Equipment Components, Maximum Torque 2,200 in-lb