  • Mfr # PA22MPC/230
  • Zoro # G3881550
/ea
See details
Key Features
Cutting Capacity Rectangle
22" x 24-1/2"
Cutting Capacity Round
22"
Cutting Capacity Square
22 in
Voltage
230V AC
HP
10 hp
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
PA22MPC/230
Country of Origin
Taiwan, Province of China
Dimensions
Max. Thickness of Cut
10"
Max. Blade Length
260 in
Min. Blade Width
2 in
Max. Blade Width
2 in
Blade Thickness
0.05 in
Blade Wheels Dia.
22 in
Overall Depth
83 in
Overall Height
79 in
Table Dimensions
22 in x 8 in
Min. Blade Length
260 in
Overall Width
133 in
Blade Length
21 ft 8 in
Details
Item
Band Saw
Cutting Capacity Rectangle
22" x 24-1/2"
Cutting Capacity Round
22"
Cutting Capacity Square
22 in
Voltage
230V AC
HP
10 hp
Speeds
60 to 300 fpm
Miter Capacity
0 Degrees
Features
Automatic Operation
Hz
60 Hz
Application
Metal Cutting
Cutting Angle
90 Degrees
Phase
3
Amps AC
40.0 A
Corded/Cordless
Corded
Band Saw Operation
Automatic
Rectangular Cutting Capacity - Horizontal
22 in x 24 1/2 in
Miter Angle Range
0 Degrees
Number of Speed Settings
Continuous
SFPM Range
60 to 300 SFPM
Band Saw Type
Horizontal
Material Application
Metal
Round Cutting Capacity - Horizontal
22 in
Power Source
Corded
Current
40.0A
Variable Speed
Yes
Description
Band Saw, Band Saw Type Horizontal, Band Saw Operation Automatic, Voltage 230V AC, Phase 3, Rectangular Cutting Capacity - Horizontal 22 in x 24 1/2 in, Round Cutting Capacity - Horizontal 22 in, SFPM Range 60 to 300 SFPM, Miter Angle Range 0 Degrees , Number of Speed Settings Continuous, Material Application Metal, Blade Length 21 ft 8 in, Max. Blade Width 2 in, Min. Blade Width 2 in, Cutting Capacity Square 22 in, Power Source Corded, Blade Thickness 0.05 in, Blade Wheels Dia. 22 in