  • Mfr # SSFW309-20-50
  • Zoro # G1272634
Key Features
Features
Reclosable Carton
Function
Helps Protect from Scale, and Oxide Buildup During Atmospheric Furnace Heat Treating, Protects Surface of Air Hardening Tool Steels, Creates Airtight Envelope Around Part, Can Use in Furnaces up to 2000 F
Material
309 Stainless Steel
Thickness
0.002 in
Max. Temp. (F)
2100
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
SSFW309-20-50
Dimensions
Thickness
0.002 in
Length
50 ft
Width
20 in
Details
Item
Tool Wrap
Features
Reclosable Carton
Function