  • Zoro # G516055188
/ea
Key Features
Overall Length
6.5 in
Material
Zinc Plated Handles
Handle Color
Metal
Width
3.5 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Zoro #
G516055188
UPC #
Country of Origin
United Kingdom
Dimensions
Overall Length
6.5 in
Width
3.5 in
Details
Item
Flat Nose Parallel Plier,160 Mm
Material
Zinc Plated Handles
Handle Color
Metal
Description
  • Multi-purpose tool, perfect for gripping, manipulating.
  • Parallel jaws grip securely along their whole length.
  • Hold square and hexagonal fastenings in a vice-like grip.
  • Manipulate, straighten and remove kinks in wire.
  • Built to last, with a robust construction and rust-resistant finish.
  • Jaws move in parallel throughout use.
  • Serrated jaws for improved grip.
  • V-slot to feed and hold wire and rod securely along jaw length.
  • Wire can be threaded down throat of plier.
  • Jaws case hardened to HRC 57 for durability.
  • Zinc-plated handles with detailing for added grip.
  • 6.5" (160 mm) length
  • 0.55" (14 mm) jaw opening
  • 0.35" (9 mm) jaw width
  • 1.34" (34 mm) useable jaw length