  • Zoro # G416055165
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
6.5 in
Material
PVC Grips over Zinc Plated Handles
Width
3.5 in
Handle Color
Red
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Zoro #
G416055165
UPC #
Country of Origin
United Kingdom
Dimensions
Overall Length
6.5 in
Width
3.5 in
Details
Material
Item
Parallel Plier,Flat Nose w/Side Cutter
Handle Color
Red
Description
  • Multi-purpose tool, perfect for gripping, manipulating and cutting.
  • Parallel jaws grip securely along their whole length.
  • Hold square and hexagonal fastenings in a vice-like grip.
  • Manipulate, straighten and remove kinks in wire.
  • Cut both hard and soft wire with ease.
  • Easier handling of parts due to return spring.
  • Comfortable to use over long periods.
  • Built to last, with a robust construction and rust-resistant finish.
  • Jaws move in parallel throughout use.
  • Serrated jaws for improved grip.
  • V-slot to feed and hold wire and rod securely along jaw length
  • Wire can be threaded down throat of plier.
  • Multiplies hand force by 23x for less cutting effort.
  • Precision-machined and hardened blades.
  • Jaws and blades case hardened to HRC 57 for durability.
  • Long-lasting return spring.
  • Zinc-plated handles with soft plastic grips for added comfort.
  • 6.5" (160 mm) length
  • 0.55" (14 mm) jaw opening
  • 0.35" (9 mm) jaw width
  • 1.34" (34 mm) useable jaw length
  • Cutting capacity: piano wire AWG 12 (2.0 mm diameter), hard wire AWG 10 (2.5 mm diameter), soft wire AWG 6 (4.0 mm diameter).