  • Mfr # AX30YCG-KIT
  • Zoro # G3920113
/ea
Key Features
Includes
Pigtail, Rubber Grommet
Current Drawn
30 mA
Lens Material
Polycarbonate
Standards
FMVSS 108
Power Source
12V DC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
AX30YCG-KIT
Country of Origin
Taiwan, Province of China
Dimensions
Overall Diameter
2 in
Details
Includes
Pigtail, Rubber Grommet
Current Drawn
30 mA
Lens Material
Polycarbonate
Item
Clearance Marker Light
Standards
FMVSS 108
Power Source
12V DC
Housing Material
Lens Color
Amber
Lamp Life
100000 hrs
Voltage
12V DC
Shape
Round
Lighting Technology
LED
Light Color
Amber
Mount Type
Hole
Includes Electrical Connection
Electrical Connection Included
Mount Style
Surface
SAE Lens Code
P2, P3
Vehicle Class
Electrical Connection
Pigtail
IP Rating
IP67
Current
30 mA
Description
Clearance Marker Light, Light Type Clearance Light, Lighting Technology LED, Shape Round, Mount Style Surface, Lens Color Amber, Mount Type Hole, Overall Diameter 2 in, Overall Height Not Applicable, Overall Width Not Applicable, Standards FMVSS 108, IP Rating IP67, SAE Lens Code P2, P3, Series Not Applicable, Vehicle Class 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, Current 30 mA, Electrical Connection Pigtail, Housing Material Polycarbonate, Includes Electrical Connection Electrical Connection Included