  • Mfr # AG40-GP-CL-5XL-H3P-12
  • Zoro # G910041824
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Color
Black
Size
5XL
Clothing Included
Coat, Leggings
Leather Protector Length
12 in
ATPV Rating
40 cal/sq cm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
AG40-GP-CL-5XL-H3P-12
Country of Origin
United States
Dimensions
Size
5XL
Leather Protector Length
12 in
Glove Size
12
Maximum Waist Size
60
Minimum Chest Size
64 in
Minimum Waist Size
58 in
Maximum Chest Size
66 in
Details
Color
Black
Item
Arc Flash Protection Clothing Kit
Clothing Included
Coat, Leggings
ATPV Rating
40 cal/sq cm
Arc Flash PPE Category
4
Includes Safety Glasses
Yes
Includes Hood
Yes
Includes Carrying Bag
Includes Glove Protectors
Glove Material
Leather, Rubber
Standards
NFPA
Includes Gloves
Headwear Included
Lift-Front Hood
Garment Material Trade Name
Pyrad
Includes
Leather Glove Protectors, 14 in Rubber Insulated Gloves, 15 in Glove Bag, Ear Plugs, Gear Bag, Gore Pyrad Hood with Hard Cap, Gore Pyrad Bib Overalls, Gore Pyrad Jacket, Safety Glasses
Insulating Glove Class
Class 2
Included Hood Type
Lift Front
Visor Visibility Type
True Color
Includes Face Shield
Hood/Face Shield Maximum Arc Flash Protection
Description
Arc Flash Protection Clothing Kit, Black, Size 5XL, Standards NFPA, Includes Leather Glove Protectors, 14 in Rubber Insulated Gloves, 15 in Glove Bag, Ear Plugs, Gear Bag, Gore Pyrad Hood with Hard Cap, Gore Pyrad Bib Overalls, Gore Pyrad Jacket, Safety Glasses