  • Mfr # AG40-GP-CL-L-H3P-12
  • Zoro # G010041830
Size
L
Color
Black
Includes Gloves
Yes
Includes Glove Protectors
Yes
Headwear Included
Lift-Front Hood
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
AG40-GP-CL-L-H3P-12
Size
L
Glove Size
12
Leather Protector Length
12 in
Maximum Waist Size
40
Minimum Waist Size
38 in
Minimum Chest Size
44 in
Maximum Chest Size
46 in
Details
Item
Arc Flash Protection Clothing Kit
Color
Black
Includes Gloves
Includes Glove Protectors
Headwear Included
Lift-Front Hood
Glove Material
Leather, Rubber
Clothing Included
Coat, Leggings
Insulating Glove Class
Class 2
Includes
Leather Glove Protectors, 14 in Rubber Insulated Gloves, 15 in Glove Bag, Ear Plugs, Gear Bag, Gore Pyrad Hood with Hard Cap, Gore Pyrad Bib Overalls, Gore Pyrad Jacket, Safety Glasses
Includes Safety Glasses
ATPV Rating
40 cal/sq cm
Garment Material Trade Name
Pyrad
Includes Carrying Bag
Included Hood Type
Lift Front
Arc Flash PPE Category
4
Includes Hood
Standards
NFPA
Includes Face Shield
Hood/Face Shield Maximum Arc Flash Protection
40 cal/sq cm
Visor Visibility Type
True Color
Description
Arc Flash Protection Clothing Kit, Black, Size L, Standards NFPA, Includes Leather Glove Protectors, 14 in Rubber Insulated Gloves, 15 in Glove Bag, Ear Plugs, Gear Bag, Gore Pyrad Hood with Hard Cap, Gore Pyrad Bib Overalls, Gore Pyrad Jacket, Safety Glasses