  • Mfr # AG40-GP-CL-S-12
  • Zoro # G310042544
Size
S
Color
Black
Includes Glove Protectors
Yes
Headwear Included
Standard Hood
Insulating Glove Class
Class 2
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
AG40-GP-CL-S-12
Size
S
Glove Size
12
Leather Protector Length
12 in
Maximum Waist Size
32
Maximum Chest Size
38 in
Minimum Chest Size
36 in
Minimum Waist Size
30 in
Details
Item
Arc Flash Protection Clothing Kit
Color
Black
Includes Glove Protectors
Yes
Headwear Included
Standard Hood
Insulating Glove Class
Class 2
Clothing Included
Coat, Leggings
Arc Flash PPE Category
4
ATPV Rating
40 cal/sq cm
Includes Hood
Included Hood Type
Standard
Garment Material Trade Name
Pyrad
Includes Safety Glasses
Glove Material
Leather, Rubber
Includes Gloves
Includes
Leather Glove Protectors, 14 in Rubber Insulated Gloves, 15 in Glove Bag, Ear Plugs, Gear Bag, Gore Pyrad Hood with Hard Cap, Gore Pyrad Bib Overalls, Gore Pyrad Jacket, Safety Glasses
Standards
NFPA
Includes Carrying Bag
Hood/Face Shield Maximum Arc Flash Protection
40 cal/sq cm
Includes Face Shield
Visor Visibility Type
True Color
Description
Arc Flash Protection Clothing Kit, Black, Size S, Standards NFPA, Includes Leather Glove Protectors, 14 in Rubber Insulated Gloves, 15 in Glove Bag, Ear Plugs, Gear Bag, Gore Pyrad Hood with Hard Cap, Gore Pyrad Bib Overalls, Gore Pyrad Jacket, Safety Glasses