  • Mfr # AG40-GP-JP-5XL-H3P-12
  • Zoro # G310041899
Size
5XL
Color
Black
Clothing Included
Jacket, Pants
Headwear Included
Lift-Front Hood
Includes Hood
Yes
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
AG40-GP-JP-5XL-H3P-12
Size
5XL
Leather Protector Length
12 in
Glove Size
12
Minimum Waist Size
58 in
Minimum Chest Size
64 in
Maximum Chest Size
66 in
Maximum Waist Size
60
Details
Item
Arc Flash Protection Clothing Kit
Color
Black
Clothing Included
Jacket, Pants
Headwear Included
Lift-Front Hood
Includes Hood
Yes
Insulating Glove Class
Class 2
Included Hood Type
Lift Front
Garment Material Trade Name
Pyrad
Standards
NFPA
Includes Carrying Bag
Arc Flash PPE Category
4
Includes Glove Protectors
Glove Material
Leather, Rubber
Includes
Leather Glove Protectors, 14 in Rubber Insulated Gloves, 15 in Glove Bag, Ear Plugs, Gear Bag, Gore Pyrad Hood with Hard Cap, Gore Pyrad Bib Overalls, Gore Pyrad Jacket, Safety Glasses
Includes Gloves
Includes Safety Glasses
ATPV Rating
40 cal/sq cm
Includes Face Shield
Hood/Face Shield Maximum Arc Flash Protection
40 cal/sq cm
Visor Visibility Type
True Color
Description
Arc Flash Protection Clothing Kit, Black, Size 5XL, Standards NFPA, Includes Leather Glove Protectors, 14 in Rubber Insulated Gloves, 15 in Glove Bag, Ear Plugs, Gear Bag, Gore Pyrad Hood with Hard Cap, Gore Pyrad Bib Overalls, Gore Pyrad Jacket, Safety Glasses