  • Mfr # AG40-GP-JP-L-12
  • Zoro # G910042210
Size
L
Color
Black
Included Hood Type
Standard
ATPV Rating
40 cal/sq cm
Includes
Leather Glove Protectors, 14 in Rubber Insulated Gloves, 15 in Glove Bag, Ear Plugs, Gear Bag, Gore Pyrad Hood with Hard Cap, Gore Pyrad Bib Overalls, Gore Pyrad Jacket, Safety Glasses
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
AG40-GP-JP-L-12
Size
L
Glove Size
12
Leather Protector Length
12 in
Minimum Waist Size
38 in
Minimum Chest Size
44 in
Maximum Chest Size
46 in
Maximum Waist Size
40
Details
Color
Black
Item
Arc Flash Protection Clothing Kit
Included Hood Type
Standard
ATPV Rating
40 cal/sq cm
Includes
Clothing Included
Jacket, Pants
Includes Gloves
Yes
Includes Hood
Yes
Includes Carrying Bag
Garment Material Trade Name
Pyrad
Arc Flash PPE Category
4
Includes Safety Glasses
Insulating Glove Class
Class 2
Headwear Included
Standard Hood
Standards
NFPA
Glove Material
Leather, Rubber
Includes Glove Protectors
Hood/Face Shield Maximum Arc Flash Protection
Visor Visibility Type
True Color
Includes Face Shield
Description
Arc Flash Protection Clothing Kit, Black, Size L, Standards NFPA, Includes Leather Glove Protectors, 14 in Rubber Insulated Gloves, 15 in Glove Bag, Ear Plugs, Gear Bag, Gore Pyrad Hood with Hard Cap, Gore Pyrad Bib Overalls, Gore Pyrad Jacket, Safety Glasses