  • Mfr # TAG40-GP-M-NG
  • Zoro # G812485405
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Includes
Accessories for Head-to-Toe Arc Flash Protection, Bib Overall, Hood, Jacket
Maximum Waist Size
36 in
Standards
ASTM
Minimum Waist Size
34 in
Included Hood Type
Arc Flash
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
TAG40-GP-M-NG
Country of Origin
United States
Dimensions
Maximum Waist Size
36 in
Minimum Waist Size
34 in
Tag Size
36 x 32
Minimum Chest Size
40 in
Size
M
Maximum Chest Size
42 in
Details
Item
Gore Pyrad Jacket and Bib Kit
Includes
Standards
ASTM
Included Hood Type
Arc Flash
Includes Gloves
No
Hood/Face Shield Maximum Arc Flash Protection
40 cal/sq cm
Includes Carrying Bag
Yes
Clothing Included
Jacket and Overalls
Arc Flash PPE Category
4
ATPV Rating
40 cal/sq cm
Headwear Included
Hard Hat, Standard Hood, Safety Glasses
Garment Material Trade Name
Pyrad
Includes Face Shield
Yes
Color
Black
Includes Hood
Inseam
32 in
Includes Safety Glasses
Visor Visibility Type
Standard
Description
Gore Pyrad Jacket and Bib Kit, Black, Size M, Inseam 32 in, Standards ASTM, Includes Accessories for Head-to-Toe Arc Flash Protection, Bib Overall, Hood, Jacket, Fabric Weight 8.8 oz