  • Mfr # AG40-GP-XL-H3P-12
  • Zoro # G406170816
Size
XL
Standards
ASTM F1506, NFPA 70E
High-Visibility
No
Hood/Face Shield Maximum Arc Flash Protection
40 cal/sq cm
Window Coating
Anti-Fog; Anti-Abrasion
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
AG40-GP-XL-H3P-12
Size
XL
Maximum Waist Size
44 in
Glove Size
12
Minimum Chest Size
48 in
Maximum Chest Size
50 in
Minimum Waist Size
42 in
Length
12 in
Details
Item
Jacket and Bib Kit
Standards
ASTM F1506, NFPA 70E
High-Visibility
No
40 cal/sq cm
Window Coating
Anti-Fog; Anti-Abrasion
Insulating Glove Class
Class 2
Includes Safety Glasses
Yes
Fabric Weight
9.2 oz/sq yd
Insulated for Cold Conditions
Visor Visibility Type
True Color
Includes Glove Protectors
Yes
Includes Gloves
Will Fit Over Boots
Color
Gray
Ankle Type
Open
Includes Carrying Bag
Inseam
32 in
ATPV Rating
Includes Face Shield
Window Material
Polycarbonate
Headwear Included
Lift-Front Hood
Glove Material
Leather, Rubber
Includes
Gloves, Lift Front Hood
Back Stripe Pattern
Horizontal
Insulating Glove Type
Type I
ANSI Class
Not Rated
Includes Hood
Cuff Style
Elastic
Garment Material Trade Name
Pyrad
Features
Single-Ply PPE4
Clothing Included
Coat and Overalls
Arc Flash PPE Category
4
Hood Style
Lift Front
Material Trade Name
Pyrad
Description
Jacket and Bib Kit, Gray, Size XL, Inseam 32 in, Standards ASTM F1506, NFPA 70E, Includes Gloves, Lift Front Hood, Fabric Weight 9.2 oz/sq yd