  • Mfr # AG40-GP-L-10-FAN
  • Zoro # G912470141
Standards
ASTM 1506, ASTM F2178/F2178M-20, NFPA 70E
Minimum Chest Size
44 in
Includes Glove Protectors
Yes
Includes
Bib Overall, Hood, Jacket
Includes Hood
Yes
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
AG40-GP-L-10-FAN
Minimum Chest Size
44 in
Size
L
Tag Size
38 - 40 x 32
Maximum Chest Size
46 in
Maximum Waist Size
40 in
Leather Protector Length
12 in
Minimum Waist Size
38 in
Glove Size
10
Details
Item
Premium Jacket and Bib Kit
Standards
Includes Glove Protectors
Includes
Bib Overall, Hood, Jacket
Includes Hood
Clothing Included
Jacket and Overalls
Arc Flash PPE Category
4
Insulating Glove Class
Class 2
40 cal/sq cm
Includes Safety Glasses
Headwear Included
Standard Hood
Included Hood Type
Standard Hood
Inseam
32 in