  • Mfr # MS-ABD8X10
  • Zoro # G6666091
Free Shipping & Returns
Key Features
Color
White
Material
Non-Woven
Length
8 in
Industry Type
Healthcare
Sterile/Non-Sterile
Sterile
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
MS-ABD8X10
Country of Origin
China
Dimensions
Width
10 in
Length
8 in
Package Height
21 in
Dressing Length
10 in
Package Length
23 in
Package Width
12 in
Dressing Width
8 in
Details
Item
Abdominal Pads
Color
White
Material
Non-Woven
Industry Type
Healthcare
Sterile/Non-Sterile
Sterile
Waterproof
No
Includes
(20) Pads/Box, (16) Boxes/Case
Standards
FDA
Package Type
Box
Latex Content
Latex Free
Product Type
Abdominal Pad
Sterility
Number of Units Included
320
Fastener Included
Fastener Not Included
Self-Adhesion
Self-Adhering
Unitized
Unitized
Water Resistance
Not Water Resistant
Dressing Color
Description
Abdominal Pads, Dressing Length 10 in, Dressing Width 8 in, Water Resistance Not Water Resistant, Sterility Sterile, Unitized Unitized, Fastener Included Fastener Not Included, Number of Units Included 320, Package Height 21 in, Package Width 12 in, Package Length 23 in, Compatible Manufacturer Part Number Not Applicable, Compatible Grainger Part Number Not Applicable, Standards FDA, Latex Content Latex Free, Dressing Color White, Package Type Box, Product Type Abdominal Pad