  • Mfr # 13T10/1320DL
  • Zoro # G211069602
/ea
Key Features
Number of Teeth - Timing Belts
132
Width - Timing Belts
13 mm
Material
Thermoset Polyurethane
Banded Belt
Megapower;Timing Belt;Dual-Sided
For Use With
General Industry
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
13T10/1320DL
Country of Origin
Italy
Dimensions
Width - Timing Belts
13 mm
Outside Length
1320 mm
Details
Number of Teeth - Timing Belts
132
Material
Thermoset Polyurethane
Banded Belt
For Use With
General Industry
V-Belt Section
T10
Core Cord
Zinked Steel
Standards
ISO 17396
Pitch
10 mm