  • Mfr # 50T10/1610DL
  • Zoro # G711082323
Key Features
Number of Teeth - Timing Belts
161
Width - Timing Belts
50 mm
Material
Thermoset Polyurethane
For Use With
General Industry
V-Belt Section
T10
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
50T10/1610DL
Country of Origin
Italy
Dimensions
Width - Timing Belts
50 mm
Outside Length
1610 mm
Details
Number of Teeth - Timing Belts
161
Material
Thermoset Polyurethane
For Use With
General Industry
V-Belt Section
T10
Banded Belt
Megapower;Timing Belt;Dual-Sided
Pitch
10 mm