  • Mfr # 50T10/1880DL
  • Zoro # G411082159
Key Features
Number of Teeth - Timing Belts
188
Width - Timing Belts
50 mm
V-Belt Section
T10
Temp. Range
-25 C to 80 C
For Use With
General Industry
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
50T10/1880DL
Country of Origin
Italy
Dimensions
Width - Timing Belts
50 mm
Outside Length
1880 mm
Details
Number of Teeth - Timing Belts
188
V-Belt Section
T10
Temp. Range
-25 C to 80 C
For Use With
General Industry
Core Cord
Zinked Steel
Material
Thermoset Polyurethane
Standards
ISO 17396
Banded Belt
Megapower;Timing Belt;Dual-Sided
Pitch
10 mm