  • Mfr # 60T10/1880DL
  • Zoro # G911093938
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Number of Teeth - Timing Belts
188
Width - Timing Belts
60 mm
Core Cord
Zinked Steel
V-Belt Section
T10
Temp. Range
-25 C to 80 C
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
60T10/1880DL
Country of Origin
Italy
Dimensions
Width - Timing Belts
60 mm
Outside Length
1880 mm
Details
Number of Teeth - Timing Belts
188
Core Cord
Zinked Steel
V-Belt Section
T10
Temp. Range
-25 C to 80 C
Standards
ISO 17396
For Use With
General Industry
Material
Thermoset Polyurethane
Pitch
10 mm