  • Mfr # 33T10/1610DL
  • Zoro # G411071078
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Number of Teeth - Timing Belts
161
Width - Timing Belts
33 mm
Core Cord
Zinked Steel
For Use With
General Industry
V-Belt Section
T10
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
33T10/1610DL
Country of Origin
Italy
Dimensions
Width - Timing Belts
33 mm
Outside Length
1610 mm
Details
Number of Teeth - Timing Belts
161
Core Cord
Zinked Steel
For Use With
General Industry
V-Belt Section
T10
Temp. Range
-25 C to 80 C
Material
Thermoset Polyurethane
Standards
ISO 17396
Banded Belt
Megapower;Timing Belt;Dual-Sided
Pitch
10 mm