  • Mfr # 14AT10/1600
  • Zoro # G011070044
/ea
Key Features
Number of Teeth - Timing Belts
160
Width - Timing Belts
14 mm
Banded Belt
Megapower;Timing Belt
V-Belt Section
AT10
Core Cord
Zinked Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
14AT10/1600
Country of Origin
Italy
Dimensions
Width - Timing Belts
14 mm
Outside Length
1600 mm
Details
Number of Teeth - Timing Belts
160
Banded Belt
Megapower;Timing Belt
V-Belt Section
AT10
Core Cord
Zinked Steel
Material
Thermoset Polyurethane
For Use With
General Industry
Standards
ISO 17396
Pitch
10 mm