  • Mfr # 16AT10/1200
  • Zoro # G011072659
Number of Teeth - Timing Belts
120
Width - Timing Belts
16 mm
Banded Belt
Megapower;Timing Belt
Material
Thermoset Polyurethane
Standards
ISO 17396
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
16AT10/1200
Width - Timing Belts
16 mm
Outside Length
1200 mm
Details
Number of Teeth - Timing Belts
120
Banded Belt
Megapower;Timing Belt
Material
Thermoset Polyurethane
Standards
ISO 17396
For Use With
General Industry
V-Belt Section
AT10
Temp. Range
-25 C to 80 C
Pitch
10 mm