  • Mfr # 300AT10/580
  • Zoro # G611073599
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Number of Teeth - Timing Belts
58
Width - Timing Belts
300 mm
Banded Belt
Megapower;Timing Belt
Core Cord
Zinked Steel
Outside Length
580 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
300AT10/580
Country of Origin
Italy
Dimensions
Width - Timing Belts
300 mm
Outside Length
580 mm
Details
Number of Teeth - Timing Belts
58
Banded Belt
Megapower;Timing Belt
Core Cord
Zinked Steel
Standards
ISO 17396
For Use With
General Industry
Temp. Range
-25 C to 80 C
Pitch
10 mm