  • Mfr # 70AT10/1400
  • Zoro # G311084789
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Number of Teeth - Timing Belts
140
Width - Timing Belts
70 mm
V-Belt Section
AT10
For Use With
General Industry
Banded Belt
Megapower;Timing Belt
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
70AT10/1400
Country of Origin
Italy
Dimensions
Width - Timing Belts
70 mm
Outside Length
1400 mm
Details
Number of Teeth - Timing Belts
140
V-Belt Section
AT10
For Use With
General Industry
Banded Belt
Megapower;Timing Belt
Core Cord
Zinked Steel
Standards
ISO 17396
Material
Thermoset Polyurethane
Temp. Range
-25 C to 80 C
Pitch
10 mm