  • Mfr # 1400-14MS-50
  • Zoro # G011086694
Key Features
Number of Teeth - Timing Belts
100
Width - Timing Belts
50 mm
Standards
ARPM IP-27;ISO 13050
Temp. Range
to
Material
Fiber Loaded Nitrile
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
1400-14MS-50
Country of Origin
Spain
Dimensions
Width - Timing Belts
50 mm
Outside Length
1400 mm
Details
Number of Teeth - Timing Belts
100
Standards
ARPM IP-27;ISO 13050
Temp. Range
to
Material
Fiber Loaded Nitrile
V-Belt Section
14MS
Pitch
14 mm