  • Mfr # 500S8M1200
  • Zoro # G211093928
Key Features
Number of Teeth - Timing Belts
150
Width - Timing Belts
50 mm
Banded Belt
Timing Belt
Temp. Range
-25 C to 80 C
Outside Length
1200 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
500S8M1200
Country of Origin
China
Dimensions
Width - Timing Belts
50 mm
Outside Length
1200 mm
Details
Number of Teeth - Timing Belts
150
Banded Belt
Timing Belt
Temp. Range
-25 C to 80 C
Core Cord
Fiberglass
V-Belt Section
S8M
Material
Rubber
Standards
ARPM;ISO
Pitch
8 mm