  • Mfr # 560TTM8M21
  • Zoro # G722731098
/ea
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
560TTM8M21
Country of Origin
Spain
Description
Timing Belt, Belt Material Compounded Rubber, Belt Series Megasync(TM) Titanium, Industry Number 560TTM8M21, Number of Teeth 70, Pitch 8 mm, Pitch Length 560 mm, Top Width 21 mm, Application Heavy Industry, HVAC, Textile Industry, Belt Coating Rubber, Belt Trade Size HTD, Length Type Closed Loop, Maximum Operating Temperature 248 Degrees F, Minimum Operating Temperature -40 Degrees F, Outside Length 560 mm, Reinforcing Cord Material Carbon Fiber