  • Mfr # 960TTM8M62
  • Zoro # G322730699
/ea
Free Shipping & Returns
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
960TTM8M62
Country of Origin
Spain
Description
Timing Belt, Belt Material Compounded Rubber, Belt Series Megasync(TM) Titanium, Industry Number 960TTM8M62, Number of Teeth 120, Pitch 8 mm, Pitch Length 960 mm, Top Width 62 mm, Application Heavy Industry, HVAC, Textile Industry, Belt Coating Rubber, Belt Trade Size HTD, Length Type Closed Loop, Maximum Operating Temperature 248 Degrees F, Minimum Operating Temperature -40 Degrees F, Outside Length 960 mm, Reinforcing Cord Material Carbon Fiber