  • Mfr # CCMG-M0.5-B
  • Zoro # G4753408
/ea
Key Features
Single End/Double End
Single End
Overall Length
38 mm
Length of Cut
1.5 mm
End Mill Material
Carbide
End Mill Style
Ball
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
CCMG-M0.5-B
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
38 mm
Length of Cut
1.5 mm
Milling Dia.
0.5 mm
Shank Dia.
3 mm
Details
Number of Flutes
4
Single End/Double End
Single End
Item
Carbide Micro End Mill,Ball,0.5mmx1.5mm
End Mill Material
Carbide
End Mill Style
Ball
Finish
Uncoated
Description