  • Mfr # EMGN-.118-SF12
  • Zoro # G4687020
/ea
Key Features
Number of Flutes
3
Single End/Double End
Single End
Overall Length
3"
Length of Cut
0.177"
Shank Dia.
1/8"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
EMGN-.118-SF12
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
3"
Length of Cut
0.177"
Shank Dia.
1/8"
Milling Dia.
0.118"
Details
Number of Flutes
Single End/Double End
Single End
Item
Carbide Micro End Mill,Sq.,0.118x0.177"