  • Mfr # EMG-M4M3.5-ALTIN
  • Zoro # G4962069
/ea
Key Features
End Mill Material
Carbide
Number of Flutes
3
Length of Cut
12 mm
Single End/Double End
Single End
Shank Dia.
4 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
EMG-M4M3.5-ALTIN
Country of Origin
United States
Dimensions
Length of Cut
12 mm
Shank Dia.
4 mm
Overall Length
51 mm
Milling Dia.
3.5 mm
Details
End Mill Material
Carbide
Number of Flutes
3
Single End/Double End
Single End
Item
End Mill,Carbide,GP,Square,3.5mm x 12mm
End Mill Style
Square
Finish
AlTiN
Description