Meltric Pin & Sleeve Inlet, 50 A, 208V AC, 2 Pole, Screw Terminals Wire Connection Type Blue, NEMA 3R 31-38232-K16
Pin & Sleeve Inlet, 50 A, 208V AC, 2 Pole, Screw Terminals Wire Connection Type Blue, NEMA 3R (Discontinued)
  • Mfr # 31-38232-K16
  • Zoro # G501757165
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
31-38232-K16
Dimensions
Use With Installation Accessory Size
3
Wire Strip Length
Auxiliary: 5/8 in (16 mm); Phase: 7/8 in (22 mm)
Wire Size
14 AWG to 4 AWG
Details
Item
Pin & Sleeve Inlet
Current Rating
50 A
Voltage Rating
208V AC
Number of Poles
2
Number of Wires
3
IP Rating
IP54
NEMA Enclosure Rating
3R
Wire Connection Type
Screw Terminals
Housing Color
Blue
Cap Type
No Cap or Cover
Standards
cCSAus, 155873, C22.2 No. 182.1-13, E79796, UL 1682
Resistance Properties
Impact Resistant
Body Material
Polyester
Use With
Mating Box MB3
Operating Temp. Range
-40C to 60C
Wire Temperature Rating
60 Degrees C
Load Break Amp Rating
50A
Number of Notch Positions
24
Terminal Connection
Screw
Number of Aux. Outputs
NO AUX
Contact Configuration
2P+G
Tightening Torque
Auxiliary: 15 IN-LBS / 1.7 N-M; Phase: 15 IN-LBS / 1.7 N-M
Color Code
Blue
Impact Rating
IK08
Hz
60 Hz
Keying Position
23
Short Circuit Current Rating
100 KA - MAKE & WITHSTAND
Load Break Amp Rating_Abnormal Overload
75A
Description
DR50 INLET POLY BLUE SIZE 3 TYPE 3R 2P+G 50A 208 VAC 60 Hz NO AUX