Meltric Pin & Sleeve Inlet, 100 A, 600V AC, 2 Pole, Screw Terminals Wire Connection Type Blue, NEMA 4X 31-68182-K14-263
Pin & Sleeve Inlet, 100 A, 600V AC, 2 Pole, Screw Terminals Wire Connection Type Blue, NEMA 4X (Discontinued)
  • Mfr # 31-68182-K14-263
  • Zoro # G801757797
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
31-68182-K14-263
Country of Origin
United States
Dimensions
Use With Installation Accessory Size
4
Wire Size
14 AWG to 14 AWG; 10 AWG to 2 AWG
Wire Strip Length
Phase: 15/16 in (24 mm)
Details
Item
Pin & Sleeve Inlet
Current Rating
100 A
Voltage Rating
600V AC
Number of Poles
2
Number of Wires
3
IP Rating
IP66, IP67, IP69
NEMA Enclosure Rating
4X
Wire Connection Type
Screw Terminals
Housing Color
Blue
Cap Type
No Cap or Cover
Standards
cCSAus, 155873, C22.2 No. 182.1-13, E79796, UL 1682, UL508
Resistance Properties
Impact Resistant
Body Material
Polyester
Operating Temp. Range
-40C to 60C
Terminal Type
Screw terminal
Hz
60 Hz
Keying Position
18
Wire Temperature Rating
60 Degrees C
Impact Rating
IK08
Terminal Connection
Prewired
Short Circuit Current Rating
100 KA - MAKE & WITHSTAND
Color Code
Black
Auxiliary Contact Rating
0.6A
Number of Aux. Outputs
+3 AUX
Auxiliary Contact Voltage Rating
600VAC
Contact Configuration
2P+G
Load Break Amp Rating_Abnormal Overload
150A
Description
DR100 INLET POLY BLUE SIZE 4 TYPE 3R 2P+G 100A 600 VAC 60 Hz +3 AUX