  • Zoro # G601756167
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Zoro #
G601756167
Wire Strip Length
Auxiliary: 3/4 in (19 mm); Phase: 3/4 in (19 mm)
Wire Size
14 AWG; 14 AWG to 8 AWG
Use With Installation Accessory Size
2
Details
Item
Pin & Sleeve Inlet
Current Rating
20 A
Voltage Rating
120V AC
Phase
Single
Number of Poles
1
Number of Wires
3
IP Rating
IP54
NEMA Enclosure Rating
3R
Cap Type
No Cap or Cover
Standards
cCSAus, 155873, C22.2 No. 182.1-13, E79796, UL 2682, UL 1682, UL508
Switch Rated
Yes
Body Material
Polyester
Use With
Mating Box MB3
HP
0.75
Keying Position
16
Auxiliary Contact Rating
1.2A
Short Circuit Current Rating
100 KA - MAKE & WITHSTAND
Tightening Torque
Auxiliary: 15 IN-LBS / 1.7 N-M; Phase: 15 IN-LBS / 1.7 N-M
Auxiliary Contact Voltage Rating
600VAC
Number of Notch Positions
24
Contact Configuration
1P+N+G
Wire Temperature Rating
60 Degrees C
Hz
60 Hz
Load Break Amp Rating
20A
Color Code
Yellow
Terminal Connection
Screw
Number of Aux. Outputs
+2 AUX
Impact Rating
IK08
Load Break Amp Rating_Abnormal Overload
30A
Description
DS20 INLET POLY BLUE SIZE 2 TYPE 3R 1P+N+G 20A 120 VAC 60 Hz +2 AUX