Meltric Pin & Sleeve Receptacle, 100 A, 600V AC, Three Phase, 3 Pole, Screw Terminals Wire Connection Type 33-64183-C-K14-972-375
Pin & Sleeve Receptacle, 100 A, 600V AC, Three Phase, 3 Pole, Screw Terminals Wire Connection Type (Discontinued)
  • Mfr # 33-64183-C-K14-972-375
  • Zoro # G201757038
Get a 10% off coupon
MFR #
33-64183-C-K14-972-375
Country of Origin
United States
Dimensions
Use With Installation Accessory Size
4
Wire Size
14 AWG; 10 AWG to 2 AWG
Wire Strip Length
Phase: 15/16 in (24 mm)
Details
Item
Pin & Sleeve Receptacle
Current Rating
100 A
Voltage Rating
600V AC
Phase
Three
Number of Poles
3
Number of Wires
4
IP Rating
IP55
NEMA Enclosure Rating
3R
Wire Connection Type
Screw Terminals
Housing Color
Blue
Cap Type
No Cap or Cover
Standards
cCSAus, 155873, C22.2 No. 182.1-13, E79796, UL 2682, UL 1682, UL508
Body Material
Polyester
HP
50
Color Code
Black
Auxiliary Contact Voltage Rating
600VAC
Auxiliary Contact Rating
1.2A
Number of Aux. Outputs
+2 AUX
Short Circuit Current Rating
100 KA - MAKE & WITHSTAND
Load Break Amp Rating
150A
Terminal Connection
Prewired
Tightening Torque
Phase: 48 IN-LBS / 5.4 N-M
Operating Temp. Range
-40C to 60C
Keying Position
18
Wire Temperature Rating
60 Degrees C
Hz
60 Hz
Impact Rating
IK08
Contact Configuration
3P+G
Flange Type
Flanged
Description
DS100C RECEPTACLE POLY BLUE SIZE 4 TYPE 3R 3P+G 100A 600 VAC 60 Hz +2 AUX MUSHROOM PAWL