  • Zoro # G601755542
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Zoro #
G601755542
UPC #
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Wire Size
14 AWG to 8 AWG
Use With Installation Accessory Size
4
Wire Strip Length
Phase: 1-1/16 in (27 mm)
Details
Item
Pin & Sleeve Receptacle
Current Rating
30 A
Voltage Rating
600V AC/130V DC
Number of Poles
5
Number of Wires
6
IP Rating
IP66, IP67, IP69
Wire Connection Type
Screw Terminals
Housing Color
Blue
Cap Type
Flip-Up Cap
Resistance Properties
Impact Resistant
Switch Rated
No
Body Material
Zamak
Use With
Mating Box MB6
Number of Notch Positions
5
Operating Temp. Range
-40C to 60C
Hz
60 Hz
Number of Aux. Outputs
NO AUX
Tightening Torque
Phase: 16 IN-LBS / 1.8 N-M
Keying Position
1
Color Code
Blue
Contact Configuration
5P+G
Impact Rating
IK09
Description
DS7c RECEPTACLE METAL BLUE SIZE 4 IP 54/55 5P+G 30A 600 VAC/130 VDC 60 Hz NO AUX STRAIGHT INSERTION